20 Ekim 2013 Pazar

Age Of Empires II Oyun Tanıtımı

Oyun ortaçağ İngiltere'sinde geçiyor. İskoçların, zalim İngiliz baskısından kurtulmasının hikayesi. Hepimizin içinde var olan William Vallace ruhunu açığa çıkartıyor. Evet, oyunda neredeyse war craft'ın aynısı ama gerek grafik gerekse ses olarak çok daha yeni teknikler ile. Bir de savaşan iki tarafta insan. Artık pek çok oyunda, oyunu başlatmazdan önce ilk olarak size oyunu eğitimini almak isteyip istemediğiniz soruluyor. Age of Empires'da bu modadan nasibini almış. Gerçi iyide yapmış. Eğer Training modunu şeçerseniz tek tek adam yürütmekten tutun, yapılarınızı upgrade etmeye kadar herşeyi öğretiyor. Bundan sonra size de sadece oyunu bitirmek kalıyor. 

Oyunda köylüler vasıtası ile ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Gelişip ve asker yapabilmemiz için gerekli olan materyalleri toplayan köylülerimiz oyunun başlıca kahramanları. Doğadan topladığı altın, yiyecek ve ağaç gibi maddeler ile ihtiyaçlarımızı karşılarken ihtiyaç halinde savaşa bile katılıyorlar. Toprağı ekip ya da hayvanları kesip yemek sağlıyor, evleri, garnizonları yapıyor, zarar gören yapıları tamir ediyorlar. Kısacası her işimize koşuyorlar. O halde ne kadar çok olurlarsa, o kadar iyi olur. Bir birimi geliştirebilmek için, birimi seçtiğinizde ekrana gelen ihtiyaç listesini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Mesela ana binanızı yükseltebilmek için 500 ağaç, 100 yemek ve 500 altına ihtiyacınız var. Her yaptığınız gelişme adamlarınızın daha güçlenmesi ve dayanıklılığının artması anlamına gelir. Bir yapıyı inşa edebilmek için köylünüzü seçtikten sonra üretebileceği yapılardan ihtiyacınıza göre seçiyorsunuz. Bir yapının daha hızlı bitmesini istiyorsanız inşa emri verdikten sonra birkaç köylüyü daha yapıya yollayın (yada cheat yapın :p). Çok daha hızlı bittiğini fark edeceksiniz. Ne demişler bir elin nesi var iki elin 10 parmağı var... 

Oyunun grafikleri tatmin edici. Birinci level yapılarda kullanılan grafikleri pek beğendiğimi söyleyemem ama daha üst seviyedeki yapıların dizaynı çok daha başarılı yapılmış. O yüzden ilk fırsatını bulduğum anda binalarımı hemen upgrade ettim. Bir binanın level'ını atlatmak için öncelikle ana binanızın level'ını atlatmanız gerekir. Age of Empires'ı bu kadar çok sevmemin en büyük sebeplerinden biride şüphesiz konuşma ve ses efektlerinin oldukça başarılı olması. Oyunun sıkı bir hazırlık ve çalışma devresi geçirdiğinin kanıtı. Hiçbir ayrıntı kaçırılmadan profesyonelce hazırlanmış. Sonuç olarak hala oynamadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir.
mp3 indir toptan çakmak iptv